Metal Düğme, Perçin ve Aksesuarları; estetik katkıları olmakla beraber fonksiyonel etkisi daha önemli olan ürünlerdir. Dolayısı ile sağlamlığı ve uzun süre kullanıma dayanıklı olması önemlidir. Konfeksiyon ürünlerinde bağlama, ilikleme ve bazı stres bölgelerini sağlamlaştırmak için kullanılır. Ayrıca görsel katkı sağlamak için kullanılanları da vardır.

1) Metal Düğme: Özellikle Denim ve benzeri kumaş pantolon, şort ve gömleklerde kullanılır. Genellikle 24 mm, 22 mm, 20 mm, 17 mm, 14 mm ve 12. 5 mm gibi  ölçülerinde, sabit, oynak, çift kapak, delikli, bombeli ve benzeri çeşitlerde kullanılır. Muhtelif kaplama çeşitleri vardır. Bunlardan başlıcaları nikel, free nikel, black nikel, antik oksit, bakır oksit ve benzerleridir.

2) Perçin: Denim ve benzeri kumaşlarda, pantolon, şort, gömleklerde cep kenarlarını sağlamlaştırmak ve estetik güzellik vermek için kullanılır. Memeli, göbekli ve kapaklı türleri vardır.

3) Zamak Aksesuarlar: Markanın reklamını yapmak ve estetik güzellik vermek için çesitli mamullerde kullanılır. Metal enjeksiyon tekniği ile üretilip çeşitli boya ve kaplama teknikleri  ile renk verilir.

4) Malzeme Çeşitleri:

a) Pirinç
b) Paslanmaz Çelik
c) Zamak
d) Aliminyum
e) Bakır